Polityk

 

Andrzej Prochoń (ur. 11 sierpnia 1957 w Paskrzynie) – polski rolnik i polityk, od 2012 przewodniczący Samoobrony.

Życiorys

Ma wykształcenie zasadnicze zawodowe. Prowadzi gospodarstwo rolne we wsi Kafar. Był jej sołtysem[1]. W 2009 wszedł w skład Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia w Łodzi.

W 1992 współtworzył struktury Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona", a następnie partii Przymierze Samoobrona (od 2000 do 2012 działającej pod nazwą "Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej"). W wyborach parlamentarnych w 2007 kandydował z jej listy do Sejmu. W grudniu tego samego roku został przewodniczącym ZZR "Samoobrona". 

 

 Wszedł w skład rady krajowej i prezydium związku.

W wyborach samorządowych w 2010 kandydował z listy powołanego w tym samym roku przez część działaczy Samoobrony RP ugrupowania Nasz Dom Polska – Samoobrona Andrzeja Leppera do sejmiku województwa łódzkiego. W tych samych wyborach bezskutecznie ubiegał się o urząd wójta gminy Grabica, uzyskując 37,19% głosów[2]. W 2011 został członkiem rady krajowej (a następnie jej prezydium) tego ugrupowania. Przyjęło ono nazwę "Samoobrona". 4 marca 2012 na kongresie, na którym Samooborna RP połączyła się z Samoobroną, został wybrany na przewodniczącego jednolitej partii Samoobrona[3].

źródło

https://www.bydgoszcztorun.com.pl/Andrzej_Procho%C5%84

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

"Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".

— Jan Paweł II (Karol Wojtyła)